Zapraszamy !!!
„Tajemnice codzienności”– spotkanie poświęcone dębnowskim regionalistom
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Dębnie dnia 28 września br. była organizatorem spotkania poświęconego dębnowskim regionalistom, które swoją obecnością zaszczycił nauczyciel akademicki, historyk – mediewista, o nieocenionym dorobku naukowym w tym regionalnym - prof. dr hab. Feliks Kiryk. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2012 pod hasłem ,,Tajemnice codzienności”.
EDD jest największym w Europie projektem społecznym i edukacyjnym, którego głównym celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Polska włączyła się do akcji EDD w 1993 roku. Imprezy organizowane w ramach EDD skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców co nadaje im wymiar uniwersalny. Wszystko to sprawia, że idea EDD zyskuje coraz to więcej nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem Europy. Dzięki inicjatywie EDD obywatele państw uczestniczących w tym projekcie mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.
Spotkanie poświęcone dębnowskim regionalistom to promocja pracy dyplomowej Ireny Kubisiak pt. „Dębnowscy regionaliści”, która została wydana w serii Dębnowska Biblioteczka. Irena Kubisiak jest mieszkanką Dębna, nauczycielem bibliotekarzem ZSP nr 1 w Dębnie, wcześniej wiele lat była pracownikiem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Dębnie. Pomysł napisania pracy nie był narzucony zrodził się w głowie autorki. Autorka zgromadziła i opracowała cały szereg biografii regionalistów, którzy w sposób szczególny przyczynili się do propagowania Dębna i okolic. Publikacja prezentuje biogramy osób – znawców i miłośników regionu, którzy zachwycili się swoją małą ojczyzną i podejmowali różnorakie inicjatywy związane z upamiętnieniem i spisaniem tej historii, pokazaniem uwiecznionego na fotografii bogactwa przyrody, zbieraniem pamiątek oraz upowszechnianiem posiadanej wiedzy. Praca została poszerzona przez wydawcę o dodatkowe biografie. Jest to pierwsza taka publikacja w środowisku dębnowskim.
Wieczór rozpoczęła dyrektor biblioteki Janina Tylman, która powitała wszystkich gości, szczególnie przybyłego z odległego Krakowa prof. dr hab. Feliksa Kiryka wraz z braćmi, który wygłosił referat pt. ,,Regionalizm w historii małych ojczyzn”. Wcześniej tego samego dnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dębnie w samo południe profesor wygłosił wykład dla młodzieży szkolnej pt. „Uniwersytety dawniej i dzisiaj”. Profesor F. Kiryk jest absolwentem tejże szkoły, ma olbrzymi dorobek naukowy, jest znawcą historii regionalnej. Jego biogram zamieszczony jest w publikacji I. Kubisiak pt. „Dębnowscy regionaliści”. Wykład profesora przybliżył młodzieży historię powstania uniwersytetów. Uczniowie zapoznali się z niektórymi publikacjami naukowymi prof. Feliksa Kiryka, które znajdują się w bibliotece szkolnej ZSP nr 1 w Dębnie oraz w zbiorach dębnowskiej książnicy. Profesor jest autorem blisko 600 prac. Jego działalność naukowa w ruchu regionalnym jest nieoceniona. Od wielu lat towarzystwa regionalne zabiegają o jego wykłady, odczyty. W życiu rodzinnym profesor czuje się spełniony i szczęśliwy. Z sześciorgiem braćmi łączy go serdeczna więź. Wdzięczny jest Opaczności i Rodzicom za skarb, który określa w kategorii ,,A” – to zdrowie, szczęście, spełnienie.
Wśród zaproszonych gości przybyłych na spotkanie w bibliotece byli także m.in.: Anna Bartczak – starszy kustosz, historyk z Biura Dokumentacji Zabytków ze Szczecina, Ryszard Jobke – dyrektor muzeum w Myśliborzu, wraz z Markiem Karolczakiem, Sabina Bednarz – sołtys z Namyślina, Joanna Zacharska pracownica biblioteki w Namyślinie, Teresa Gryzło – redaktor Myśliborskich Wieści, radni Rady Miejskiej oraz regionaliści: Zbigniew Czarnuch z Witnicy, Paweł Rychterski i Józef Piątkowski z Kostrzyna.
Po przywitaniu wszystkich gości dyrektor ZSP Nr 1 w Dębnie Andrzej Dobrowolski przedstawił sylwetkę autorki publikacji ,,Dębnowscy regionaliści” Irenę Kubisiak, która następnie opowiedziała krótką historię powstania swojej pracy.
Prawdziwą ucztą dla ducha był referat pt. ,,Regionalizm, a historia małych ojczyzn” prof. Feliksa Kiryka. Profesor w swoim przemówieniu przybliżył zagadnienia teoretyczne związane z regionalizmem i pojęć z nim związanych takich jak: region, regionalizm, regionalista. Po wygłoszonym referacie Krystyna Mierzejewska zadedykowała profesorowi swój wiersz pt. ,,Och Feliksie Profesorze”.
Na zakończenie spotkania odbyła się dyskusja na temat regionalizmu. Miłym akcentem był toast z okazji niedawno obchodzonych urodzin prof. Feliksa Kiryka. Całość spotkania była nagrywana przez Lidię Bejuk z TVB Myślibórz.
Uczestnicy spotkania pozostawili wpisy w księdze pamiątkowej biblioteki w tym prof. Feliks Kiryk: ,,… Pragnę wyrazić wzruszenie ponieważ dzisiejsze spotkanie, w tym atmosfera i poziom dyskusji przeszły moje oczekiwanie. Jest mi miło, że w jakimś stopniu mogłem się do tego wszystkiego przyczynić…”.
Anna Dolińczyk
Karolina Sielicka
Zapraszamy do galeri zdjęć - klik