Zapraszamy
Ciepło i energia z gazu
31 stycznia br. w Bibliotece Publicznej MiG w Dębnie odbyło się oficjalne otwarcie wystawy pt. „Ciepła Energia”, która została zorganizowana z okazji jubileuszu 45 - lecia działalności PGNiG SA. na Niżu Polskim. Głównym przesłaniem wystawy było przybliżenie odbiorcom wykorzystania gazu zaazotowanego ze złóż eksploatowanych przez Oddział Zielona Góra: Barnówko – Mostno - Buszewo, Cychry, Zielin, Górzyca, Kościan i Brońsko. Na wystawie zostały zaprezentowane zagadnienia zawiązane z procesem eksploatacji złóż gazu ziemnego i ropy naftowej, przesyłu gazu oraz inwestycje w nowej energetyce i ich znaczenie, przedstawiono również głównych odbiorców węglowodorów czyli Elektrociepłowni w Zielonej Górze i Gorzowie oraz Elektrociepłowni „Arctic Paper” w Kostrzynie i ich roli dla gospodarki kraju.
Spotkanie rozpoczęła dyrektor biblioteki Janina Tylman, witając wszystkich zaproszonych gości z wyróżnieniem przedstawicieli PGNiG SA. z Oddziału Zielonej Góry: Mariana Siuty – kierownika Ekspedytu Barnówko, Jacka Dudy – geologa Ośrodka Kopalń Gorzów w Sulisławiu i Pawła Baszczuka – pracownika Kopalni Dębno w Barnówku oraz przedstawicieli władz samorządowych: zastępcę przewodniczącego Rady Miejskiej - Andrzeja Dobrowolskiego oraz sekretarza Urzędu Miejskiego – Annę Szymczyk. W spotkaniu wzięła udział także młodzież z ZSP nr 1 w Dębnie wraz z opiekunką Joanną Misiewicz.
Kolejnym etapem spotkania były wystąpienia przedstawicieli PGNiG SA. Oddziału Zielona Góra. Marian Siuta przedstawił krótką historię powstania PGNiG SA. na naszym terenie oraz omówił metody wydobycia złóż, charakter pracy w górnictwie naftowym i gazowym oraz znaczenie tego wydobycia dla naszej gminy. Jacek Duda omówił budowę geologiczną ziem zachodnich i historię odkryć ważnych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, perspektywy dalszego rozwoju przemysłu naftowego na naszym terenie, a także przedsięwzięcia zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa w czasie prowadzonej działalności górniczej. Paweł Baszczuk omówił całościowo proces eksploatacji złóż ropy naftowej i gazu ziemnego i ich wykorzystanie dla gospodarki.
Prace poszukiwawcze w kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego w rejonie Dębna rozpoczęto już w latach 70 XX wieku, wtedy odkryto złoże gazu azotowego w Cychrach. Lata 90, dzięki wykorzystaniu nowych metod sejsmicznych w poszukiwaniu złóż przyniosły nowe odkrycia. W 1992 roku odkryto złoże gazu ziemnego Różańsko i złoże ropy naftowej i gazu ziemnego Zielin, w 1993 r. doszło do najbardziej spektakularnego wydarzenia w historii polskiego górnictwa naftowego. Było to odkrycie największego w Polsce złoża ropy naftowej i gazu ziemnego Barnówko – Mostno - Buszewo.
Wystawę można oglądać w Bibliotece Publicznej MiG w Dębnie do 14 lutego br. Ma ona charakter edukacyjny, zwiedzanie grupowe połączone jest z prezentacją multimedialną i komentarzem Pawła Baszczuka.
Karolina Sielicka
Galeria zdjęć - klik