Zapraszamy !!!

Były „Myśli wokół Myśli”, „O jeziorach historycznie”
oraz „Turystycznie na mapie i z lotu ptaka”

 

     Pracownicy dębnowskiej książnicy w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, nawiązując do hasła „Dziedzictwo Źródło Tożsamości” zorganizowali spotkania z niezwykle interesującymi osobami – regionalistami, pasjonatami naszej „Małej Ojczyzny”.

     W dniu 17 września br.  odbyło się spotkanie z autorem książki pt. „Pomyśle, Zielona Kraina Piękna Myślą Przeciętą”  Markiem Schillerem pn. „Myśli wokół Myśli”.  Pan Marek 23 września br. został laureatem I miejsca w Konkursie Marszałka Województwa  Zachodniopomorskiego „Lider Pomorza Zachodniego” w kategorii „lider wiejski. W wieczorze autorskim  wzięli udział czytelnicy, sympatycy i przyjaciele dębnowskiej książnicy. Publikacja
o charakterze przewodnikowo-monograficznym przedstawia pełnię bogactwa turystycznego krainy nad Myślą. Spotkanie w bibliotece stanowiło okazję do zapoznania się z genezą powstania książki, która stanowi świetny przewodnik dla turysty, zachęcający do zwiedzenia przepięknych miejsc. Marek Schiller jest wyjątkowym obserwatorem i penetratorem przyrody.  Jego mottem są słowa:  „Patrz na świat bo jest piękny” .

     Tematem kolejnego spotkania w dniu 26 września br. był wykład znanego regionalisty Lecha Łukasika autora książki „Dębno 1945-1947 cz. 1” pn.
„O jeziorach historycznie”. W spotkaniu podobnie jak poprzednio uczestniczyli czytelnicy, sympatycy, grupa studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, młodzież gimnazjalna oraz  licealna.

     Lech Łukasiuk to regionalista, o niezwykłej osobowości,  który mówił  nie tylko o jeziorach ale także o ciekach wodnych, rzekach, stawach, kanałach, łęgach pojeziernych. Ogólnie zaprezentował  nazwy wodne  w dorzeczu Dolnej Myśli.  Wszystko w oparciu o  stare historyczne dokumenty, przede wszystkim  te, zapisane w „Kodeksie Dyplomatycznym Brandenburgii” zawierające  dokumenty najstarsze, dotyczące  ziem w Dorzeczu Środkowej Odry, Dolnej Warty i Myśli, sięgające w przeszłość  aż do  roku 1232 r. Prelegent opierał się także na „Kodeksie Dyplomatycznym Wielkopolski”, „Hydronimii Odry” autorstwa Ewy Rzetelskiej - Feleszko  z 1983 r., pracach prof. Edwarda Rymara oraz  Katalogu Jezior Polskich z 1953 r. Na koniec przedstawił także historię dębnowskiego jeziora oraz młyna papierniczego. 

         Natomiast 3 października br.  odbyło się spotkanie z Leszkiem Włodkowskim – Moszejem autorem ksiązki „Zatrzymane w czasie i przestrzeni” oraz „Dębno/Neudamm na starej pocztówce”  pn. ”Turystycznie na mapie i z lotu ptaka”.  Dębnowski artysta, regionalista, wydawca oraz prezes Stowarzyszenia Nasz Region podczas spotkania w dębnowskiej książnicy opowiadał o swoich zainteresowaniach fotografią lotniczą oraz nowo wydanych publikacjach – mapach i przewodnikach naszej okolicy i nie tylko. W spotkaniu uczestniczyli jak zwykle czytelnicy, przyjaciele oraz mieszkańcy Dębna. Po przywitaniu wszystkich gości przez dyrektor biblioteki, Leszek Włodkowski - Moszej zaprezentował zdjęcia lotnicze Dębna wykonane najnowszym trendem fotografii tzw. dronem – bezzałogowym pojazdem latającym.   Słuchacze mieli także okazję przyjrzenia się z bliska tej maszynie. Zdjęcia z lotu ptaka to cały czas rzadkość, do niedawna można było je wykonać tylko z podnośnika jakiegoś dużego dźwigu bądź fotografowania z balonu lub z helikoptera. Nie było to tanie, łatwe ani precyzyjne. Żadne z tych rozwiązań nie ma takiego potencjału jak zamocowanie aparatu do zdalnie sterowanego drona.

Zdjęcia z lotu ptaka są niezwykle cenne, a szczególnie z perspektywy lat. Fotografie Dębna wykonane przez Leszka Włodkowskiego - Moszeja są cennym dokumentem historycznym.

     Końcowym etapem spotkania była prezentacja nowo wydanych map, przewodników i publikacji turystycznych z wydawnictwa Nasz Region. Właściciel, a zarazem pomysłodawca tych publikacji opowiadał o swoim zaangażowaniu i pasji nad ich pracą. Nie ukrywając, że rozwój turystyki i przybliżanie bogactwa  „Małych Ojczyzn” turystom i mieszkańcom, jest dla niego celem najważniejszym.  

     Spotkanie z Leszkiem - Włodkowskim Moszejem  jak i dwa poprzednie zorganizowane w dębnowskiej bibliotece wpisało się doskonale w hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Publikacje dotyczące okolic Dębna można zakupić w dębnowskiej bibliotece.

 

Karolina Sielicka