Zapraszamy !!!

,,Utracone Sudety”

Spotkanie z Tomaszem Rzeczyckim
 

       9 października br. w dębnowskiej bibliotece gościł po raz kolejny Tomasz Rzeczycki. Autor w ubiegłym roku w czerwcu prezentował i promował książką pt.  „Góry Polskie”. Tym razem przestawiał swoją nowo wydaną pt. „Utracone Sudety”.

Pochodzący z Bytomia badacz, podróżnik, pasjonat od lat zajmuje się historią polskich gór. Jego kolejna praca, tym razem poświęcona Sudetom, to zbiór historii trzynastu miejsc, które podupadły i zostały zapomniane w okresie Polski Ludowej.   

   W swojej publikacji Rzeczycki podjął temat nigdy nieukończonej Drogi Borowickiej, zdewastowanego uzdrowiska Opolno-Zdrój, opuszczonej polany przy Drodze Stu Zakrętów, niszczejących podziemi elektrowni w Górach Bystrzyckich czy wymazanej z map wioski Skalno. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie jak to się stało, że przejęte w 1945 roku śliczne, niezniszczone działaniami wojennymi Sudety po 45 latach władzy ludowej przedstawiały obraz nędzy i rozpaczy? Dlaczego w okresie komunistycznym zmarnowany został w znacznej mierze potencjał tych otrzymanych za darmo terenów? Sam Tomasz Rzeczycki o swojej książce powiedział : „Udało mi się odtworzyć powojenne dzieje zapomnianych miejsc i miejscowości w Sudetach. Gratką dla miłośników tych gór będzie opowieść o krótkich losach uzdrowiska w Opolnie-Zdroju, od uruchomienia do rychłego zniszczenia. Czytelnik będzie mógł się przypatrzeć upadkowi Okrzeszyna i stwierdzić, co sprawiło, że ta wioska stanowi kwintesencję przysłowiowego końca Polski. I to pomimo niesamowitego potencjału, jaki drzemie tam zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni. Na kartach książki zawarta została historia zwyczajnej z pozoru polany w Górach Stołowych przy zjeździe na Błędne Skały. Tuż po wojnie w środku lasu funkcjonował tam obóz pewnej organizacji, której cele ideowe stały w sprzeczności z ustrojem komunistycznym Polski Ludowej. Wydarzenia, jakie się tam rozegrały, odbiegały od sielanki leniwych wakacji. Można zdradzić tylko, że nie zabrakło jadowitych żmij, donosów i rewizji”.

     Na spotkanie z autorem przyszli czytelnicy, przyjaciele oraz młodzież gimnazjalna wraz z nauczycielką Wiolettą Rafałowicz. Spotkanie  było niezwykle interesujące, szczególnie dla miłośników gór. Mieli oni okazję poszerzyć swoją wiedzę o górach oraz zaspokoić ciekawość o nieznane dotąd fakty zaprezentowane przez autora. Spotkanie poparte było prezentacją multimedialną przygotowaną przez pisarza.

     Spotkanie z Tomaszem Rzeczyckim odbyło się w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Książka będzie dostępna w zbiorach Biblioteki Publicznej MiG w Dębnie.

 

K.S.