Zapraszamy !!!

Akcja „Żonkil”

 

     Już po raz czwarty w rocznicę wybuchu  Powstania w Getcie Warszawskim  Muzeum Historii Żydów Polskich Polin zorganizowało na terenie całego kraju akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” mającej na celu kultywowanie pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.   W projekt włączyła się także Biblioteka Publiczna MiG w Dębnie im. A. Dobrowolskiego.  W związku z tym, w dębnowskiej książnicy dokładnie w dniu wybuchu powstania tj. 19 kwietnia br., odbył się premierowy pokaz filmu: „Nie było żadnej nadziei", w którym uczestniczyła młodzież gimnazjalna z Gimnazjum Publicznego w Dębnie wraz z opiekunami. Pokaz wywołał u młodzieży duże emocje i skłonił do refleksji, nad sensem życia, władzy, bezsensem wojny przy współczesnych problemach na świecie. Każdy uczestnik otrzymał papierowego, żółtego żonkila - symbol naszej pamięci o powstaniu w getcie. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

     Prezentowany film składał się z trzech części: pierwsza część przedstawiła sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego, do momentu wybuchu powstania, przy użyciu niepublikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć i filmów. Część druga, serce filmu, pokazywała przebieg powstania w getcie warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów, nakręcona metodą animacji poklatkowej, dzięki której bardzo odczuwalny był ładunek emocjonalno-dramatyczny wydarzeń. Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnego miasta, na wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz obecny wygląd miejsc związanych z gettem warszawskim - zdjęcia to tej części zostały zrobione przy pomocy kamery umieszczonej na dronie.

     Dębnowska książnica w salach wystawowych przygotowała także wystawę związaną z 73. Rocznicą wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, która można było zobaczyć do końca kwietnia br. 
 

 

Karolina Sielicka