"CzÅ‚owiek kresowy zawsze i wszÄ™dzie jest czÅ‚owiekiem miÄ™dzykulturowym - czÅ‚owiekiem »pomiÄ™dzy«. To czÅ‚owiek, który od dzieciÅ„stwa, od zabawy na podwórzu, uczy siÄ™ tego, że ludzie sÄ… różni i że inność jest po prostu cechÄ… czÅ‚owieka. Kresowość to otwarcie na inne kultury, a nawet wiÄ™cej - ludzie kresowi nie traktujÄ… innych kultur jako innych, ale jako część wÅ‚asnej kultury". Ryszard KapuÅ›cinski.
Kresy Wschodnie zajmujÄ… szczególne miejsce w naszej historii, kulturze, pamiÄ™ci i sercach. 20 Listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej wyruszyliÅ›my w „SentymentalnÄ… podróż na Kresy Wschodnie.” Fragmenty wspomnieÅ„ ekspatriantów ze wschodu przeczytaÅ‚y: Barbara Topczewska, Danuta KoÅ‚odyÅ„ska, Renata WiÄ…cek z Dyskusyjnego Klubu Książki dziaÅ‚ajÄ…cego w Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Beata GrÄ…dziel nauczycielka ze SzkoÅ‚y Podstawowej nr1 i Katarzyna Grzesiak, bibliotekarz z Biblioteki Publicznej. Wiersze i piosenki zaprezentowaÅ‚y uczennice SzkoÅ‚y Podstawowej nr1 w Debnie: Julia Mach Aleksandra Czarnak, Martyna Jacura, Maria Krawczuk, Magdalena SÅ‚owiÅ„ska, Kornelia Wierzbicka, Anhelina Sych, Ksenia Dimitrienko. Na gitarze akompaniowaÅ‚a Ewa Wojciechowska, a tÅ‚em byÅ‚a prezentacja przygotowana przez KatarzynÄ™ Grzesiak. CaÅ‚ość prowadziÅ‚a MaÅ‚gorzata Dziedziuch, która byÅ‚a pomysÅ‚odawczyniÄ… i autorkÄ… scenariusza.
Po przedstawieniu przy kawie i herbacie toczyła się ożywiona rozmowa, a zaproszeni goście pochlebnie wyrażali się o inscenizacji.
Dziękuję dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i pracownikom za pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia.
Małgorzata Dziedziuch