• Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w DÄ™bnie
    im. Antoniego Dobrowolskiego
  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • ZBC
Drukuj Rajd rowerowy ,,Szlakiem Templariuszy"

14 wrzeÅ›nia br. entuzjaÅ›ci aktywnego wypoczynku oraz pasjonaci historii wziÄ™li udziaÅ‚ w rajdzie rowerowym pt. Szlakiem Templariuszy". Organizatorem wydarzenia byÅ‚a dÄ™bnowska biblioteka w tym filia nr 2 – centrum polsko-niemieckie.  Rajd zostaÅ‚ zorganizowany w ramach 32. Edycji Europejskich Dni Dziedzictwa 2024, które w tym roku odbywa siÄ™ pod hasÅ‚em: Szlaki. Sieci. PoÅ‚Ä…czenia. To bezpoÅ›rednie odwoÅ‚anie do projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy, który zostaÅ‚ zainicjowany w 1987 r. przez RadÄ™ Europy. Inicjatywa promuje przede wszystkim wspóÅ‚pracÄ™ kulturalnÄ… w powiÄ…zaniu z rozwojem turystyki. Polska w 2017 r. dÄ™bnowska biblioteka rokrocznie wÅ‚Ä…cza siÄ™ aktywnie w tÄ… inicjatywÄ™.

Ten niecodzienny rajd byÅ‚ nie tylko aktywnoÅ›ciÄ… fizycznÄ…, ale przede wszystkim fascynujÄ…cÄ… podróż w czasie, która pozwoliÅ‚a uczestnikom poznać bogate dziedzictwo kulturowe naszego kraju - najbardziej tajemniczego zakonu rycerskiego - templariuszy. Przewodnikiem rajdu byÅ‚ Krzysztof Grzywna z DÄ™bna. 

Trasa rajdu prowadziÅ‚a przez regiony bogate w zabytki i opowieÅ›ci, które tworzÄ… barwny obraz naszego dziedzictwa. ObejmowaÅ‚a nastÄ™pujÄ…ce miejscowoÅ›ci: DÄ™bno – koÅ›cióÅ‚ pw. Å›w. Ap. Piotra i PawÅ‚a, Oborzany - koÅ›cióÅ‚ Å›w. Krzyża,  DargomyÅ›l - koÅ›cióÅ‚ pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych i Chwarszczany – kaplica Templariuszy, koÅ›cióÅ‚ Å›w.StanisÅ‚awa w Chwarszczanach. Trasa liczyÅ‚a 14 km. KoÅ„cowym etapem wydarzenia byÅ‚ grill przygotowany przez Max Kajak w DargomyÅ›lu.

Podczas rajdu uczestnicy  mieli okazjÄ™  poznać nie tylko historiÄ™ templariuszy, ale także szerzej zrozumieć kontekst kulturowy i historyczny Å›redniowiecza w Polsce.

Rajd "Szlakiem Templariuszy" byÅ‚ również Å›wietnÄ… lekcjÄ… historii na żywo. DziÄ™ki przewodnikowi uczestnicy, mieli możliwość zdobycia wiedzy na temat Å›redniowiecznych zwyczajów, architektury, strategii wojskowych i życia codziennego templariuszy. Wydarzenie byÅ‚o także doskonaÅ‚Ä…  okazjÄ… do integracji i budowania wiÄ™zi wÅ›ród uczestników. Wspólna podróż, dzielenie siÄ™ wrażeniami i odkrywanie nowych miejsc sprzyjaÅ‚y nawiÄ…zywaniu nowych znajomoÅ›ci i wzmacnianiu poczucia wspólnoty. To wydarzenie przyciÄ…gnęło nie tylko miÅ‚oÅ›ników historii, ale także entuzjastów aktywnego wypoczynku, co sprawia, że byÅ‚o doskonaÅ‚Ä… platformÄ… do wymiany doÅ›wiadczeÅ„ i pasji  oraz  odkrywania dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy następnym razem.

Karolina Sielicka