Spotkanie z Magdaleną Dźwigał
promujÄ…ce publikacjÄ™ pt. „Samodzielna Organizacja Podziemna – DÄ™bno Lubuskie 1950-1951”
„CzÅ‚owiek, który nie zna swojej miejscowoÅ›ci, kraju bliskiego, swojej ojczyzny – to tak jakby swojego ojca i matki nie znaÅ‚”. Prof. Feliks Kiryk
W dniu 13 marca br. w dÄ™bnowskiej bibliotece odbyÅ‚o siÄ™ spotkanie z MagdalenÄ… DźwigaÅ‚ autorkÄ… publikacji pn. „Samodzielna Organizacja Podziemna – DÄ™bno Lubuskie 1950-1951”. Książeczka ukazaÅ‚a siÄ™ w poprzednim miesiÄ…cu w serii dÄ™bnowska biblioteczka. W spotkaniu uczestniczyli: Ryszard Czaczka - byÅ‚y żoÅ‚nierz AK, Józef Cierluk - dowódca MÅ‚odzieżowej Organizacji NiepodlegÅ‚oÅ›ciowej „MÅ‚odzi Patrioci” w Szczecinie, Andrzej Dobrowolski – dyrektor ZSP nr 1 w DÄ™bnie, mÅ‚odzież szkolna oraz czytelnicy, sympatycy i przyjaciele biblioteki.
Magdalena DźwigaÅ‚ urodziÅ‚a siÄ™ w DÄ™bnie, obecnie mieszka w Szczecinie. Jest absolwentkÄ… Instytutu Historii i Stosunków MiÄ™dzynarodowych Uniwersytetu SzczeciÅ„skiego ze specjalnoÅ›ciÄ… archiwistycznÄ… oraz filologii germaÅ„skiej Collegium Balticum. Pracuje w oddziale Instytutu PamiÄ™ci Narodowej w Szczecinie, w którym zajmuje siÄ™ naukowo najnowszÄ… historiÄ… Polski gÅ‚ownie okresem stalinowskim w Biurze Edukacji Publicznej. W swoim dorobku ma wiele publikacji i artykuÅ‚ów m. in.: „Dokumenty Organów BezpieczeÅ„stwa byÅ‚ego powiatu chojeÅ„skiego w zasobach IPN w Szczecinie”, Rocznik ChojeÅ„ski t. III 2001 r., „NiepodlegÅ‚oÅ›ciowe Organizacje MÅ‚odzieżowe dziaÅ‚ajÄ…ce na terenie powiatu chojeÅ„skiego w l. 1950-51” Rocznik ChojeÅ„ski t. V 2013 r., „Józef Cierluk dowódca MÅ‚odzieżowej Organizacji NiepodlegÅ‚oÅ›ciowej „MÅ‚odzi Patrioci” Merkuriusz DÄ™bnowski nr 4 z 2014 r., „MÅ‚odzieżowa Organizacja NiepodlegÅ‚oÅ›ciowa na Pomorzu Zachodnim zestawienie organizacji dziaÅ‚ajÄ…cych w latach 1950-1951”.
Spotkanie z autorkÄ… tej cennej dla nas mieszkaÅ„ców publikacji byÅ‚o doskonaÅ‚Ä… okazjÄ… do refleksji i zadumy nad przeszÅ‚oÅ›ciÄ…, która odcisnęła piÄ™tno nad losami mÅ‚odych ludzi, wyposażonych w wartoÅ›ci patriotyczne, które skÅ‚oniÅ‚y ich do podejmowania odważnych decyzji przeciwstawiajÄ…cych siÄ™ systemowi socjalistycznemu panujÄ…cemu w ówczesnej Polsce. Nie bez znaczenia jest fakt, że spotkanie przypadÅ‚o na miesiÄ…c marzec kiedy wspominamy „żoÅ‚nierzy wyklÄ™tych” „żoÅ‚nierzy niezÅ‚omnych”. Jest to niewÄ…tpliwie dobry czas, kiedy należy mówić o opresjach i terrorze okresu stalinowskiego w Polsce.
Na spotkaniu w bibliotece autorka publikacji wyjaÅ›niÅ‚a czytelnikom dlaczego podjęła siÄ™ publicystyki tematyki zwiÄ…zanej z organizacjami niepodlegÅ‚oÅ›ciowymi i przyczynami jej zainteresowaÅ„. Zawodowa ciekawość historyczna skÅ‚oniÅ‚a jÄ… do tego, że zaczęła szukać w dokumentach po byÅ‚ym UrzÄ™dzie BezpieczeÅ„stwa materiaÅ‚ów dotyczÄ…cych naszego terenu. Szczególnie zaciekawiÅ‚y jÄ… dokumenty o NiepodlegÅ‚oÅ›ciowych Organizacjach MÅ‚odzieżowych. Autorka przyznaÅ‚a siÄ™, że wczeÅ›niej nie miaÅ‚a pojÄ™cia o ich istnieniu. Uczestnicy spotkania, szczególnie mÅ‚odzież mieli okazjÄ™ do zapoznania siÄ™ czym w ogóle byÅ‚a SOP i na czym polegaÅ‚a jej dziaÅ‚alność.
DÄ™bnowska Biblioteczka jest poszerzonÄ… wersjÄ… artykuÅ‚u o NiepodlegÅ‚oÅ›ciowych Organizacjach MÅ‚odzieżowych dziaÅ‚ajÄ…cych na terenie powiatu chojeÅ„skiego, który ukazaÅ‚ siÄ™ w Roczniku ChojeÅ„skim w 2013 roku.
WyjÄ…tkowo wzruszajÄ…cym akcentem spotkania byÅ‚o wystÄ…pienie Ryszarda Czaczki, który wygÅ‚osiÅ‚ swój wierz o „żoÅ‚nierzach wyklÄ™tych”. Ryszard Czaczka jest oficerem rezerwy, kapitanem w stanie spoczynku, byÅ‚ym żoÅ‚nierzem kresowym Armii Krajowej okrÄ™gu Lwów, kronikarzem, dziaÅ‚aczem spoÅ‚ecznym, który otrzymaÅ‚ wiele odznaczeÅ„ paÅ„stwowych i regionalnych. Dyskusja z udziaÅ‚em autorki oraz zaproszonych goÅ›ci stanowiÅ‚a zakoÅ„czenie wieczoru.
Publikację o Samodzielnej Organizacji Podziemnej można nabyć w bibliotece. Zapraszamy.
Karolina Sielicka