Spotkanie z Romanem Czejarkiem w dębnowskiej bibliotece
Bardzo ciekawe, a momentami zabawne spotkanie odbyÅ‚o siÄ™ 22 marca br. w dÄ™bnowskiej bibliotece. GoÅ›ciliÅ›my Romana Czejarka – dziennikarza, radiowca, prezentera znanego z „Lata z Radiem” i „Czterech pór roku”, programów emitowanych na antenie Polskiego Radia.
Nie wszyscy wiedzÄ…, że Roman Czejarek jest również wielkim pasjonatem podróży, fotografem i autorem kilkunastu książek m.in. „Sekretów Szczecina”, „Kochanego Lata z Radiem” i „Polski wedÅ‚ug Czejarka”. Do DÄ™bna przyjechaÅ‚ ze swojÄ… najnowszÄ… książkÄ… „Sekrety Pomorza Zachodniego cz.2”.
Nasz gość w dowcipny i zabawny sposób opowiadaÅ‚ o kulisach pracy radiowej, wspominaÅ‚ zabawne historie z tras koncertowych, ale przede wszystkim promowaÅ‚ swojÄ… książkÄ™. Zachodniopomorskie jest miejscem nieznanym i nieodkrytym, majÄ…cym wiele interesujÄ…cych tajemnic.
UsÅ‚yszeliÅ›my m. in. historiÄ™ sÅ‚onicy Hasken. Co majÄ… ze sobÄ… wspólnego sÅ‚ynny holenderski malarz Rembrant, urodzona na Cejlonie sÅ‚onica Hasken i nasz Trzebiatów? Czy byÅ‚a tam naprawdÄ™, czy byÅ‚a tylko wytworem wyobraźni malarza, który uwidoczniÅ‚ ja na fresku na jednej z kamienic? Jak szkielet Hasken trafiÅ‚ do Muzeum Historii Naturalnej we Florencji?
Co wspólnego majÄ… miasto Wolin i wspóÅ‚czesny bluetooth, który po angielsku oznacza „niebieski zÄ…b”? Ten symbol nowoczesnej technologii (dwa biaÅ‚e trójkÄ…ty i stylizowany grot strzaÅ‚y na niebieskim tle) jest Å›ciÅ›le powiÄ…zany z Wolinem i historiÄ… z przed ponad tysiÄ…ca lat, której gÅ‚ównym bohaterem jest Harald SinozÄ™by – duÅ„ski król, który zmarÅ‚ w 987 roku w Wolinie.
Kim byÅ‚ Otto Skorzenny, znany również jako najniebezpieczniejszy czÅ‚owiek Å›wiata – pupil Hitlera z okresu II wojny Å›wiatowej? Czego szukaÅ‚ w TrzciÅ„sku Zdroju i czy na Pomorzu Zachodnim ulokowana byÅ‚a tajemnicza kancelaria Hitlera?
JednÄ… z najbardziej fascynujÄ…cych historii opowiedzianych przez autora byÅ‚a sprawa greckiego chirurgicznego szpitala powojennego, który znajdowaÅ‚ siÄ™ w okolicach Dziwnowa. Pomimo, że od chwili likwidacji tajnej jednostki Wojska Polskiego upÅ‚ynęło już kilkadziesiÄ…t lat, nadal wiele informacji jest niedostÄ™pnych. JednostkÄ™ powoÅ‚ano do życia w 1949 roku, a na siedzibÄ™ wybrano opuszczonÄ… niemieckÄ… bazÄ™ samolotów w Dziwnowie. Kogo tam leczono i dlaczego? Dlaczego w wielkim sekrecie ukrywano w Polsce po wojnie Greków i jak ta historia Å‚Ä…czy siÄ™ z popularnÄ… piosenkarkÄ… Eleni? Zapraszamy do lektury.
Druga niesamowita opowieść to historia „Dzieci z Kamp” i katastrofy lotniczej na jeziorze Resko 05.03.1945 r. Kamp byÅ‚o maÅ‚Ä… wioskÄ… poÅ‚ożonÄ… niedaleko od KoÅ‚obrzegu, gdzie w latach 1935-37 Niemcy rozpoczÄ™li budowÄ™ wielkiej bazy morskiej Luftwaffe. Co siÄ™ staÅ‚o, dlaczego część dzieci zginęło w katastrofie? Na te i inne pytania odpowiedź znajdÄ… PaÅ„stwo oczywiÅ›cie w książce.
Nie zabrakÅ‚o w niej również historii, z naszych najbliższych okolic. Opisana jest Dolina MiÅ‚oÅ›ci koÅ‚o Zatoni Dolnej, z bajkowymi widokami, którÄ… w 1850 roku zaÅ‚ożyÅ‚a Anna von Humbert, żona wÅ‚aÅ›ciciela majÄ…tku w Krajniku Górnym. Swoje miejsce znalazÅ‚a również historia litewskich lotników Dariusa i Girenasa, którzy zginÄ™li w katastrofie lotniczej, i których pomnik znajduje siÄ™ we wsi Pszczelnik. I chyba najbardziej znana atrakcja Pomorza Zachodniego tzw. „krzywy las”, o której dziÄ™ki wspóÅ‚czesnym mediom sÅ‚yszaÅ‚ caÅ‚y Å›wiat, ale nikomu nie udaÅ‚o siÄ™ jeszcze wyjaÅ›nić, dlaczego ponad setka drzew w NadleÅ›nictwie Gryfino wygiÄ™ta jest w jednym kierunku tworzÄ…c niesamowite bajkowe wrażenie.
Spotkanie z autorem trwaÅ‚o ponad trzy godziny, poznaliÅ›my mnóstwo ciekawych historii dotyczÄ…cych naszych najbliższych terenów, maÅ‚o znanych, ale bardzo interesujÄ…cych. Zagadek i sekretów Pomorza Zachodniego jest dużo wiÄ™cej. Wiele z nich można poznać, ale trzeba wiedzieć, dokÄ…d i kiedy wybrać siÄ™ na poszukiwania. Książka Romana Czejarka „Tajemnice Pomorza Zachodniego” cz. 1 i 2 mogÄ… w tym pomóc, warto wiÄ™c po nie siÄ™gnąć. Wszystkie książki autora sÄ… dostÄ™pne w dziale zbiorów regionalnych w dÄ™bnowskiej bibliotece. Zapraszamy do lektury.
Monika Piotrowska